Optimális erőforrás-kihasználást biztosít

Egy számítógépen teljesen hétköznapi dolog az, hogy egyszerre, egy időben, több felhasználói program is fut. Azonban minden futó programnak:

  • szüksége van a processzorra, mert ez a felelős a programok futtatásáért,

  • szüksége van a memóriára, mert ez az a terület, ahol a programok futtatása történik,

  • szüksége van a merevlemez elérésére, mert innen töltődik be a számítógép memóriájába, és a felhasználó által készített dokumentumokat is ide helyezi el.

Ezeket az úgynevezett erőforrásokat gyakorlatilag egyszerre, egy időben kell biztosítani valamennyi futó program számára.

Az operációs rendszer feladata az, hogy a számítógép erőforrásait – a processzorhoz, a memóriához, a merevlemezhez és az egyéb alkatrészekhez való hozzáférést – megossza a futó programok között. Azaz, az operációs rendszer fogja eldönteni, hogy az egyes felhasználói programok mikor és mennyi ideig férhetnek hozzá ezekhez az erőforrásokhoz. Ezt hívják az erőforrások ütemezésének is.

Optimális erőforrás-kihasználás

A felhasználói programok az operációs rendszeren keresztül kapnak erőforrásokat

 

Az operációs rendszer mindig igyekszik úgy ütemezni az egyes erőforrásokhoz való hozzáférést, hogy a felhasználói programok ne várjanak feleslegesen egymásra. Minél jobb az operációs rendszer ütemezője, annál optimálisabb (és gyorsabb) az erőforrásokhoz való hozzáférés is.