Működteti, vezérli a számítógép alkatrészeit

A számítógép – ahogyan azt a hardverről szóló fejezetben láthattad – sok-sok alkatrészből épül fel. Ahhoz azonban, hogy ezek az alkatrészek, csapatjátékosként működve, képesek legyenek egymással összhangban működni, szükség van az operációs rendszerre. Az operációs rendszer az, amely lehetővé teszi, hogy a sok különálló alkatrész egy egészként, jelen esetben számítógépként működjön.

Működteti a számítógépet

Az alkatrészek operációs rendszer nélkül csak alkatrészek maradnak, nem lesz működő számítógépünk

 

A csapatépítő tréningek tematikája jól példázza azt, amit a számítógép esetében is meg kell oldani. A csapatépítő tréningek célja az, hogy a különálló egyénekből, egy bizonyos cél elérése érdekében, egy hatékony csapatot tudjunk felépíteni.

Ennek megvalósításához az alábbi témakörökkel szokás foglalkozni:

  • jellemző csapatszerepek,

  • a csoporton belüli hatékony kommunikáció kialakítása,

  • a csoporton belüli konfliktusok kialakulása és ezek feloldása,

  • a csoporton belüli szabályok meghatározása,

  • a csoporton belüli együttműködés alapelvei,

  • az egyéni és a közös elvárások összehangolása.

Ebben a hasonlatban a csoporttagok az egyes alkatrészek, a csoport maga a számítógép, a csoport vezetője - a csapatépítő tréner - pedig az operációs rendszer.

A számítógép alkatrészeivel – közvetlenül - egyedül az operációs rendszer kerül kapcsolatba. A felhasználói programok és a felhasználók minden esetben, kizárólag az operációs rendszer közvetítésével, képesek a számítógépet és az egyes perifériákat (például a nyomtatót) használni.

A szereplők kapcsolata egymással

Az egyes szereplők kapcsolata egymással. Ez a kép mindig legyen előtted, amikor számítógépet használsz!

 

Nézzünk meg erre egy gyakorlati példát.

  • Tegyük fel, hogy szeretnél kinyomtatni néhány oldalt egy dokumentumból, amelyet egy szövegszerkesztő programmal nyitottál meg. Kijelölöd a nyomtatandó oldalakat, majd rákattintasz a nyomtatót jelképező ikonra. Te a szövegszerkesztő programmal állsz közvetlenül kapcsolatban, amelynek segítségével összeállítottad a szükséges oldalakat, majd kiadtad a nyomtatási parancsot.

  • A szövegszerkesztő program összeállítja a nyomtatandó csomagot, majd – mivel fogalma sincsen, hogyan kell kezelni a nyomtatót – ezt a csomagot átadja az operációs rendszernek. A szövegszerkesztő, mint felhasználói program, már az operációs rendszerrel áll közvetlen kapcsolatban.

  • Az operációs rendszer viszont már tudja, hogyan kell a kijelölt eszközre nyomtatni, ezért a szövegszerkesztőtől kapott csomagot – lefordítva a nyomtató számára is felismerhető parancsokká – átadja magának a nyomtatónak. Az operációs rendszer – mint a számítógép alkatrészeinek jó ismerője – már közvetlenül a nyomtatóval áll kapcsolatban.

Nyomtatási folyamat

Egy nyomtatási folyamat