Útravalóként...

Ha azonnal a tanulás közepébe szeretnél vágni, ne habozz: kattints a Könyvek menüpontra! Egy folyamatosan bővülő listát fogsz találni, amely a tulajdonképpeni tankönyvek címeit tartalmazza. Kattints egy hasznosnak tűnő könyv címére, és láss neki. Ígérem, nem fogsz csalódni. Ha viszont arra is kíváncsi vagy, hogyan készültek el a tankönyvek és miért pont ebben a formában publikáltam őket, akkor olvass egy picit tovább.

A könyvek összeállításakor az alábbi elemeket használtam:

  • Olvasható szöveg: a legegyszerűbb és leghatékonyabb információ átadási módszer, még a 21. században is. Aki nem szeret olvasni, az biztosan nem fog ennek örülni, de a helyzet az, hogy teljesen felesleges minden apróságból például videót készíteni. A szöveg sokkal könnyebben áttekinthető és kereshető, mint egy videóban tekergetni előre vagy hátra. A jobb felső sarokban találsz egy keresőmezőt, amelynek segítségével könnyedén megtalálhatod a keresett szövegrészt valamennyi könyvben.

  • Képek: a szöveg sokszor, de azért nem minden esetben a legjobb megoldás. Éppen ezért igyekeztem szemléletes képeket is használni, amelyek világosan, és adott esetben pontosabban és tömörebben képesek kifejezni a mondanivalót, mint egy több bekezdésből álló szöveg. Az oldalon találsz saját készítésű képeket, illetve mások által készítetteket is, amelyek vagy szabadon felhasználhatóak (mint például a http://openclipart.org oldalon található képek), vagy pedig megvásároltam azokat (mint például a http://www.dreamstime.com oldalról letöltött képek).

  • Videók: egyes témakörökben a legjobb megoldás olyan videók készítése, amelyek pontosan megmutatják, hogy egy bizonyos helyzetben hová kell kattintani és annak mi lesz a várható eredménye. De ott is jó szolgálatot tesznek, ahol egy folyamatot kell elmagyarázni mozgó képek segítségével, amely pusztán szöveggel és képekkel illusztrálva kezelhetetlenül hosszú és bonyolult leírást eredményezne. Ha egy könyvlapon videót találsz, tekerd fel a hangerőt is!

A fenti multimédia elemeket igyekeztem úgy ötvözni, hogy a legtömörebben és a leghatékonyabban átadják a szükséges ismereteket. Nem állítom, hogy ez mindenhol tökéletesen, vagy akárcsak jól sikerült, de azért törekedtem rá. Remélem, sikerrel.

A szövegek tekintetében még szeretnék megjegyezni egy apróságot. Igyekeztem szemléletes hasonlatokkal operálni, és amennyire lehetséges, konyhanyelvre fordítani az informatikai tudnivalókat. Ez egyáltalán nem könnyű feladat, és gyanítom, soha sem fog véget érni a szövegrészek csiszolgatása és fényezgetése. Teszem ezt annak ellenére, hogy a mai Magyarországon - a legnagyobb sajnálatomra - kevesek szokása a rendszeres olvasás, sőt a mai felnőttek körülbelül egyharmada fukncionálisan analfabéta, de igaz ez minden negyedik-ötödik fiatalra is. Ezen a problémán itt nyilvánvalóan nem lehet segíteni, de ez a tény sem fog rávenni arra, hogy embertelen erőfeszítéseket öljek bele a tananyagokba csak azért, hogy egy fotelben kényelmesen hátradőlve nézhető videósorozattá fokozzam le a tankönyveket. Eredményt csak az a tanulás fog hozni, amely erőfeszítésbe kerül és kellőképpen megdolgoztatja Kedves Olvasómat. Amit cserébe kínálhatok: valóban használható informatikai ismereteket. Azt hiszem, az olvasásra szánt idő meg fogja érni a befektetést.

Hozzáértők feltehetik azt a kérdést is, hogy az oldalon található könyveket miért nem helyeztem el egy ennek a célnak talán jobban megfelelő e-learning keretrendszerben, mint például az ILIAS vagy a Moodle. Hiszen ott nem csak szövegeket, képeket és videókat, hanem fogalomtárat, wiki lapokat, sőt tesztkérdéseket is használhatnék, mindezeket a megfelelő kurzusokba szervezve. A kérdés teljesen jogos. Az oldalon található könyvek azonban teljesen kezdő felhasználóknak készültek, akik nem feltétlenül képesek arra, hogy regisztráljanak egy ilyen rendszerben (és rögtön szembesüljenek az e-mailek kezelésével, a felhasználói nevekkel és a jelszavak rejtelmeivel) és ki is igazodjanak azokban.

Ha ilyen felhasználóval találkozol, állítsd be neki ezt a portált kezdőoldalnak, és ha van benne egy kis ambíció, rövid időn belül arra is alkalmassá válik, hogy e-mailekkel dolgozzon és akár be is tudjon regisztrálni egy CMS vagy LMS rendszerbe. A jövőben lesznek olyan tananyagaim, amelyek mindenképpen e-learning keretrendszerben fognak helyet kapni, de azok haladó témakörök lesznek, ahol előfeltételként már elvárhatóak azok az ismeretek, amelyekre ennek az oldalnak a könyvei tanítanak meg.