Indítsuk el!

Ha sikeresen összeállítottuk a számítógép konfigurációt, itt az ideje elindítani. Ehhez érdemes megbarátkozni a számítógép házának előlapjával is. Az alábbi képen felülről lefelé haladva a következő gombokat és kijelzőket találjuk:

Számítógép előlap

Az előlap gombjai és kijelzői

 

  • Bekapcsoló gomb: ezzel lehet elindítani a számítógépet. A gomb formája és színe változó lehet, azonban a rajta lévő embléma segít eligazodni, miről is van szó.

  • RESET gomb: ha a számítógép lefagy, vagyis percekig nem reagál sem a megfelelő billentyűzet leütésekre, sem pedig az egérkattintásokra, ezzel a gombbal a gép újraindítható. Mivel azonban ez a módszer igen drasztikus beavatkozást jelent a futó programok és az éppen használt adatok lelki világába, tényleg csak a legvégső esetben szabad használni.

  • Power LED: ha a gép bekapcsolt állapotban van, általában zöld színnel, folyamatosan világít.

  • HDD LED: amikor a számítógép a merevlemezt „dolgoztatja”, a LED ennek ütemében villog, rosszabb esetben folyamatosan világít (ilyenkor várj türelmesen).

A számítógép elindítása után az alábbiakhoz hasonló üzenetek jelennek meg a monitoron.

BIOS indulás

Életre kel a számítógép

 

A további események attól függnek, hogy van-e telepítve a számítógépedre egy operációs rendszer, vagy nincs. Ha van, rövid időn belül egy kényelmes grafikus felület köszön Rád, ahol be tudsz jelentkezni a számítógépbe, és elkezdhetsz dolgozni. Ha viszont nincs operációs rendszered a számítógépen, az a fentihez hasonló üzenetek megjelenése után egy hibaüzenettel leáll, és nem fogsz tudni szót érteni vele. Ennek okait a következő, az operációs rendszerekről szóló könyvben tudod elolvasni.