CD, DVD, Blu-ray

A CD, DVD és Blu-ray lemezek szintén adatok és programok tárolására használhatóak, azonban a merevlemezekétől jelentősen eltérő a felhasználási területük.

  • CD lemez: 1983-ban jelentek meg az első korongok, zenei tartalom tárolására. 1985-ben jelentek meg a - csak olvasható - számítógépes adattároló korongok, majd 1990-ben a számítógéppel is írható lemezek. A mai CD lemezek adattároló kapacitása 700 MByte (megabájt).

  • DVD lemez: 1997-ben jelent meg, multimédiás anyagok (leginkább filmek) és számítógépes adatok tárolására. Az egyrétegű DVD lemez tárolókapacitása 4,7 GByte, a kétrétegű változaté 8,4 GByte.

  • Blu-ray lemez: 2006-ban jelent meg, 2008-tól a HD-DVD formátumot legyőzve a nagy felbontású, ún. Full HD-s (1920x1080 felbontású) filmek kizárólagos hordozója. Az egy oldalas változat tárolókapacitása 25 GByte, a kétoldalasé 50 GByte.

A számítógépen egy megfelelő lejátszó program segítségével mind a zenei anyagok, mind pedig a filmek megtekinthetőek, legyen szó CD-ről, DVD-ről vagy Blu-ray lemezről. Ehhez azonban szükség van egy olyan eszközre, amely képes olvasni a korongokat.

DVD meghajtó

DVD meghajtó, benne a DVD lemezzel

 

DVD meghajtó a gépben

DVD meghajtó, a számítógép házába beszerelve

 

A merevlemeztől eltérően, jelen esetben az adattároló eszköz - maga a korong -, illetve az azt kezelni képes periféria - a meghajtó eszköz - különválik egymástól. A meghajtó be van építve a számítógép házába (most tekintsünk el a mobil eszközöktől), míg az adattároló lemezt oda viszed, ahová akarod.

A merevlemezt a mindennapi munkához használjuk, hiszen erre telepítjük fel a számítógépen használni kívánt programokat, illetve a merevlemezre mentjük el a mindennapi munka során keletkezett dokumentumainkat is. A CD, DVD és Blu-ray lemezeket elsődlegesen adatmentési célokra használjuk, de természetesen multimédiás tartalmak – képek, zenék, filmek - rögzítésére is felhasználhatjuk a korongokat.